Ar žinojote, kad pagal dažnumą iš visų kvėpavimo takų ligų pirmauja astma? Tai uždegiminė plaučių liga, kuria vien Jungtinėje Karalystėje serga daugiau nei 5 milijonai žmonių. Ja serga tiek kūdikiai, tiek ir vyresnio amžiaus asmenys. Vieniems ši liga pasireiškia tik retsykiais ištinkamais priepuoliais, tačiau kiti – praleidžia metų metus ligoninėse, su sekinančiais ir labai kritiniais metodais. Astma yra viena iš nedaugelio ligų, kurios simptomai nuo labai lengvų iki pavojingų gyvybei gali pasikeisti per akimirksnį.
Inhaliatoriai – tai pagrindinė priemonė, padedanti kovoti su astmos simptomais. Gydymas dabar yra prieinamas visiems ir yra saugus. Daugeliu atveju ligoniai gali labai stipriai pagerinti gyvenimo kokybę ir nesunkiai patys kontroliuoti visus astmos simptomus. Inhaliatoriai padeda kovoti su šia liga, tik, jei jais yra tinkamai naudojamasi. Taip pat yra užkertamas kelias ilgalaikiam plaučiui pažeidimui.
Pacientai turi naudoti inhaliatorius veiksmingais būdais. Nors iš pradžių tai gali atrodyti paprasta, tačiau taip tikrai nėra. Atlikti tyrimai parodė, kad dar nemaža dalis žmonių kenčia nuo astmos simptomų visiškai be reikalo. Viena iš pagrindinių to priežasčių yra netinkamas vaistų pasirinkimas. Prie to prisideda ir netinkamo inhaliatoriaus pasirinkimas. Visų pirma, reikia žinoti, kad kiekvienas žmogus ir jo liga yra skirtinga, todėl inhaliatoriai irgi turi būti parenkami skirtingai, individualiai ir tik pasitarus su savo gydytoju.
Kiekvienas bendrosios praktikos gydytojas yra visada pasirengęs Jus gydyti ir konsultuoti, todėl nesidrovėkite ir nuvykite pas jį, jei pajutote dažnesnius astmos priepuolius. Yra daug veiksnių, kuriuos reikia apsvarstyti, kai renkamės inhaliatorių. Čia yra pateikiami bendriniai klausimai, į kuriuos reikėtų Jums atsakyti:
- Kokius vaistus reikėtų pasirinkti?
- Kurie inhaliatoriai palaiko reikiamus vaistus?
- Ar vaistai ir inhaliatoriai suteikia efektyvumą?
- Ar vaistų dozavimas yra Jums pritaikytas ir tinkamas?
- Ar efektyvumas nekenkia paciento plaučiams ir prisitaiko prie jų?
- Ar galima efektyvumą pasirinkti pagal kainą?
- Kokios yra dar rekomendacijos?
Kiekvienas inhaliatorius turi savus privalumus, kurie gali skirtingai pasireikšti kiekvienam pacientui. Imhaliatoriai būna kelių rūšių: vieni yra smulkūs nešiojami, kiti – sunkesni. Kai kurie iš jų gali turėti šalto freono poveikį, propelentą. Vieni gali būti lengviau valdomi, kiti – sunkiau.
- Slėginiai, fiksuotų dozių inhaliatoriai. Jie yra patys populiariausi. Jie yra ganėtinai pigūs ir nesunkiai valdomi. Kiti jų privalumai būtų: juose gali būti įvairūs medikamentai, jie yra nešiojami ir gali laikyti kelias dozes vienu metu. Kai kuriems žmonėms jie gali sukelti dažnesnį kosulį (dėl šalto freono poveikio). Gebėjimas naudotis šiuo prietaisu yra nesunkiai įvaldomas su pamokomis.
- Sausųjų miltelių inhaliatoriai – kitą jų rūšis. Juose yra aerozolio ir smulkių dalelių, kurios yra įkvepiamos į plaučius. Šių inhaliatorių privalumai: jais naudotis yra paprasta išmokti, nes jie yra patogūs, neturi šalto freono poveikio, turi specialias skaitiklių dozes. Vienintelis trūkumas yra tas, kad šie inhaliatoriai paprastai yra brangesni už kitus.
Kai norime išsirinkti sau tinkamiausią inhaliatorių, dažniausiai atsižvelgiame ir į jų kainas. Ne kiekvienas iš mūsų gali įpirkti brangesnius prietaisus, todėl kartais tenka gerai pasukti galvą, kaip už gerą kainą gauti dar ir neblogą kokybę, bei patogumą. Išlaidos gali skirtis priklausomai nuo pačio prietaiso, dozuočių. Slėginiai inhaliatoriai yra pigiausi, tačiau jų kokybė yra prasčiausia iš visų. Žiūrinti iš praktinės pusės, ekonomiškas inhalatorius turi suteikti veiksmingą naudojimą, užkirsti astmos priepuolių dažnumą ir padėti išvengti patekimo į ligoninę.