Šlapimo nelaikymas moterims
Apie moterų šlapimo nelaikymą stengiamasi nešnekėti labai garsiai, kadangi labai daug moterų to gėdijasi ir labai dažnai nuslepia savo problemas ne tik nuo artimųjų, tačiau net nuo gydytojų. Deja, moterys seka visuomenėje paplitusia nuomone, kai kurios mano, kad šlapimo nelaikymas tai yra normali būklė, kai žmogų kamuoja menopauzė, moteris laukiasi arba jau gimė vaikas. Dėl slepiamos problemos labai mažai kas žino, kad šis reiškiny gali atsirasti taip pat ir jauname amžiuje. Be to, šlapimo nelaikymas moterims pakankamai dažnai yra labai paplitęs tiek tarp moterų, kurioms yra mažiau nei keturiasdešimt, tiek ir tarp tų, kurioms yra daugiau. Labai svarbu yra visada suprasti ir įsiminti, kad šlapimo nelaikymas moterims tai yra labai rimta liga, kuri negali būti apleidžiama, kadangi savaime ji tikrai nepraeis ir šiuo atveju yra tiesiog būtina kreiptis į specialistus. Kokios yra moterų šlapimo nelaikymo priežastys? Įvairiame amžiuje šlapimo nelaikymas gali turėti skirtingą prigimtį. Menopauzės laikotarpiu dažniau tokia problema kamuoja, kadangi sutrinka šlapimo pūslės funkcija, kadangi sumažėja estrogeno kiekis. Pagyvenusiame amžiuje šlapimo nelaikymo priežastimi gali būti infekcinė ligos, diabetas, insultas, vartojami vaitai, ribotos judėjimo galimybės ir kita. Jaunoms moterims pakankamai dažnai šią ligą sukelia įtampa, tačiau dažniausiai šis negalavimas moteris kamuoja dėl nėštumo, įvairių traumų, patologijų ir kitų problemų. Šlapimo nelaikymas moterims gali būti įtakojamas įvairių faktorių, jie gali būti susiję tiek su ligomis, tiek ir su organizmo senėjimu, gyvenimo būdu, įpročiais. Pavyzdžiui, šlapimo nelaikymą gali sukelti net antsvoris. Padidinti šlapimo nelaikymo riziką taip pat gali alkoholis, kava, gazuotas vanduo ir saldumynai. Taip pat tokį nemalonų procesą gali paskatinti šlapimo sudirgimas vartojant aštrų, rūgštų ir sūrų maistą.
Ką gi dar reikėtų žinoti apie šlapimo nelaikymą? Vyrauja tokia nuomonė, kad šlapimo nelaikymas moterims gali būti išvengiamas geriant mažiau skysčių. Tai yra labai pavojinga nuomonė. Žinoma, vartoti labai daug skysčių neverta, tačiau bet kokiu atveju dienos norma turi būti bent jau 1,5 litro. Priešingu atveju jūsų organizmas gali dehidratuoti ir gauti daugybę kitų papildomų problemų, pavyzdžiui, šlapimo pūslė gali pradėti neigiamai reaguoti net ir į labai mažą vandens kiekį. Klinikinėje praktikoje labai dažnai nutinka taip, kad yra sutinkamas stresinis šlapimo nelaikymas. Kai nutinka tokie atvejai sutrinka šlapimo pūslės sfinkterio aparatas. Nevalingo šlapinimosi procesas įvyksta tada, kai pilnai nusilpsta šlapimo pūslės raumenų sluoksnio būklė. Stresinį šlapimo nelaikomą gali įtakoti mažojo dubens organų pakitimai, raumenų elastingumo sumažėjimas, bei kiti sutrikimai. Šie pakitimai gali įvykti jei moteris patyrė labai sunkų gimdymą, gimdė labai daug vaikų, pagimdė labai didelį vaisių, jei yra antsvoris, moteris serga chroniškomis ligomis, jei buvo atliekamos mažojo dubens organų operacijos.
Šlapimo nelaikymas moterims 10-15 procentų atveju nutinka tada, kai jos yra iki 45 metų amžiaus. Pagyvenusiame amžiuje šis procentas pradeda augti ir gali siekti net 50 procentų. Reikėtų pasakyti, kad šlapimo nelaikymas dažniausiai kamuoja moteris, kurios turi sutrikusį raumenų funkcionavimą. Optimalus šlapimo nelaikymo moterims gydymo būdas yra nustatomas priklausomai nuo to kokia yra nelaikymo priežastis. Dažniausiai efektas gali būti gaunamas tik tokiu atveju, kai yra atliekamas efektyvus gydymas. Jei moterį kamuoja stresinis šlapimo nelaikymas tokiu atveju konservatyvus gydymas yra neefektyvus. Gydymas vartojant medikamentus yra pasitelkiamas , kai yra pastebimas urgentinis šlapimo nelaikymas.