Žvynelinė, kitaip yra vadinama psoriaze – tai liga, kuri sukelia odos pleiskanojimą ir niežėjimą. Tai gali būti susiję su skausmu, patinimu, karščiu ir paraudimu. Žvynelinės gydymas yra ilgas, tačiau veiksmingas procesas, jeigu tik viską darysite pagal visas rekomendacijas. Odos ląstelės auga giliai po oda ir lėtai kyla į viršų. Šis procesas yra vadinamas ląstelių payvarta ir tai trunka maždaug apie mėnesį laiko. Tačiau, kai jau yra sergama psoriaze ir yra reikalingas žvynelinės gydymas – tai visa ši ląstelių generacija gali trukti ir vos kelias dienas. Kai yra sergama šia odos liga, tai ląstelės keičiasi ir auga ant paviršiaus pernelyg greitai.
Dauguma atvejų, kai yra sergama žvyneline, tai ant odos yra matomos raudonos dėmės. Dažnai jos būna pleiskanotos. Šias vietas gali niežėti, arba skaudėti. Paprastai tos dėmės būna ant alkūnių, kelių, kojų, galvos, nugaros apačios, veido, delnų ir padų. Tačiau tai gali atsirasti ir ant tokių vietų, kaip nagai, lytiniai organai, ar burnos vidus.
Žvyneline gali susirgti kiekvienas žmogus, tačiau dažniausiai ji pasireiškia jau suaugusiems žmonėms. Daugeliu atveju tai gali būti ir paveldima iš savo šeimos, ar giminės. Su šia liga yra siejami tam tikri genai. Moterys ir vyrai gali šia liga susirgti vienodai. Nėra taip, kad moterys, arba vyrai sirgtų ją dažniau. Ligos sergamumo reitingas yra vienodas.
Psoriazė yra susijusi su imunine sistema, daugiausiai – su baltaisiais kraujo kūneliais. Šios ląstelės yra vadinamos T ląstelėmis. Jospadeda apsaugoti žmogaus organizmą nuo infekcijų ir ligų. Jos atsiranda per klaidą psoriazės metu. Tokiu atveju jos tampa per daug aktyviosir susidaro ne toks imuninis atsakas. Tai priveda prie odos pabrinkimo ir greitos odos ląstelių apyvartos. Žmonės, kurie serga žvyneline, gali pastebėti, kad momentasi ši liga sumažėja ir tarsi prislobsta, tačiau būna ir tokių momentų, kai ji padaugėja ir suaktyvėja. Prie ligos paūmėjimo ir pasunkėjimo gali labai prisidėti tokie faktoriai, kaip stresas, infekcijos, oro pokyčiai, kurie sausina odą, bei kai kurių vaistų vartojimas. Bet koks imuninės sistemos pasilpnėjimas (liga, antibiotikai ir kiti vartojami vaistai…) gali prisidėti prie to, kad psoriazė ima ir paaštrėja.
Žvynelinę kartais gali būti sunkiai diagnozuojama, kadangi ji yra panaši ir į kitas odos ligas. Tai gali nustatyti tik gydytojas, paėmės Jūsų odos mėginį ir atlikęs reikiamus tyrimus. Odos žvynelinės gydymas priklauso nuo to, kiek rimta ir kiek jau pažengusi yra liga, kokio dydžio yra matomos dėmės ant odos, koks yra psoriazės tipas, kaip pacientas reaguoja į tam tikras procedūras ir t.t.
Žvynelinės gydymas nėra vienodas ir tikrai nevienodai paveikia kiekvieną sergantįjį. Jeigu vienoks gydymas neveikia, tai gydytojas gali tiesiog pereiti prie kito. Pereiti priek itokio gydymo reikia ir tada, jeigu atsirado kokios nors blogos reakcijos, ar gydymas staiga pasidarė neefektyvus. Kai kuriais atvejais tiesiog reikia turėti šiek tiek laiko, kad būtų galima išsiaiškinti, koks gydymas yra tinkamiausias Jūsų atveju. Paprastai gydymas būna su įvairias kremais ir tepalais. Jais reikia tepti pažeistą odą. Tai padeda mažinti uždegimą ir odos ląstelių apykaitą. Taip pat galima slopinti imuninę sistemą. Oda yra raminama, o jos poros yra atkemšamos. Tepalų yra visokių, todėl prieš pirkdami kokius nors, prieš tai pasitarkite su Jus prižiūrinčiu gydytoju. Ir niekada neabejokite, kad Jūs galite pasveikti.